Społecznościowe usługi finansowe

Czym są usługi świadczone przez społeczność użytkowników
Rozwój Internetu upowszechnił świadczenie usług finansowych; stały się one tańsze i łatwiej dostępne. Zostały również wykreowane nowe usługi, często w odpowiedzi na nowe potrzeby.
Ale internet to nie tylko łatwiejszy kanał sprzedaży usług finansowych od instytucji do klienta końcowego. Internet to przede wszystkim komunikacja, także, a może przede wszystkim, między samymi użytkownikami.
W ten sposób powstały usługi świadczone przez jednych użytkowników innym użytkownikom.
Usługi finansowe między userami
Szczególne miejsce wśród usług społecznościowych zajmują usługi finansowe.
Przede wszystkim muszą one pokonać dwie naturalne bariery zanim się upowszechnią. Pierwszą jest zaufanie, drugą opór banków i innych podmiotów tradycyjnej finansjery przed nowinkami, które przecież uderzają w ich hegemonię.
Ale oprócz barier są też mocne koła napędowe. Usługi te nie miałyby szans na rozwój i upowszechnienie gdyby się zwyczajnie nie opłacały. Pewnie niewiele osób chciałoby próbować (i ryzykować) czegoś nowego swoimi pieniędzmi tylko dla idei uczestniczenia w czymś innym.
Pożyczki społecznościowe, czy wymiana walut między użytkownikami napędzają się korzyściami (zyskami, mniejszymi kosztami), które stają się udziałem stron transakcji społecznościowych. Czasem są to korzyści bardzo wyraźne, bo marże instytucji finansowych generalnie są wysokie w porównaniu do innych sektorów. Jest zatem na czym oszczędzić. Jest czym przyciągnąć użytkowników, bez których usługa nie ma sensu.
Występuje tutaj także kwestia masy krytycznej i efekt kuli śniegowej. Bez tej pierwszej usługi społecznościowe usychają – nie ma wystarczająco dużo ofert, nie dochodzi do transakcji, inni widząc brak ruchu odchodzą.
Jednocześnie kiedy już masa krytyczna zostaje osiągnięta, sama usługa, produkt rozkwita lawinowo kiedy kolejne, duże grupy użytkowników grawitują do rodzącego się rynku.
Ranking społecznościowych usług finansowych
Socjalizer.pl to pierwszy serwis w całości poświęcony tematowi „społecznościówki” finansowej. Ma na celu przedstawiać, opisywać, oceniać te usługi, w dużej części przez samych ich użytkowników. Wszystko to ma służyć Internautom w wyborze najlepszych dla nich usług finansowych.
Zapraszamy do korzystania, oceniania usługodawców, kontaktów z nami. Społecznościowe usługi finansowe powinny również podlegać ocenie społeczności, dla której są tworzone i przez którą do nich w ogóle dochodzi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!