Wybór społecznościowej platformy walutowej

Cena (kurs) wynika z liczby użytkowników serwisu wymiany online
Społecznościowa wymiana walutowa, jak każda usługa między użytkownikami będzie dla nich tym bardziej interesująca i korzystna im więcej innych użytkowników ona zgromadzi.
Duża liczba aktywnie handlujących walutami Internautów zwiększa szansę na doprowadzenie do skutku korzystnej transakcji. Kiedy jest ich niewielu, spread pomiędzy tym kursami sprzedaży i kursami kupna jest dużo większy. Do transakcji dochodzi rzadziej, trudniej wówczas nie tylko przeprowadzić transakcję po korzystnym kursie, ale także zaplanować ją w czasie. Największą, większą od dużych kantorów internetowych polską platformą jest Walutomat. Kolejne to Trejdoo, Walutobox, Amronet.
Trzeba mieć na uwadze, że ta generalna zasada wymaga jednak pewnego uzupełnienia,. Bardzo często operator (właściciel) platformy sam animuje, „domyka” transakcje aktywnie uczestnicząc w handlu między swoimi użytkownikami. Takie działania animatora swojego rynku zapewniają płynność tym samym zwiększają dla użytkownika szansę doprowadzenia operacji walutowej do pożądanego finału. Domykanie transakcji stosuje wiele podmiotów nawet największe na świecie (chociaż mniejsze od Walutomatu-;) z czego jako Polacy powinniśmy być dumni) takie jak CurrencyFair i Transferwise.
O korzyściach decyduje nie tylko kurs walutowy
Z punktu widzenia klienta platformy na sumę korzyści wpływa nie tylko cena (kurs waluty), ale także inne czynniki, przede wszystkim te które składają się na koszty transakcji.
O kosztach tych w dużej mierze decyduje liczba rachunków bankowych danego serwisu.
To ile i gdzie dana platforma posiada rachunków bankowych decyduje, oczywiście obok kursów, o korzyściach dla użytkowników. Jeżeli klient posiada rachunek w tym samy banku co operator walutowy oznacza to dla klienta dwie korzyści:
- brak kosztów przelewu oraz;
- krótki czas finalizacji transakcji.
Nawet dużo lepsze kursy walutowe w jednej platformie, przy braku konkretnego konta bankowego mogą przegrać ze słabszymi kursami drugiej platformy, która jednak będzie dysponować rachunkiem w tym samym banku co klient. Tak jest np. w przypadku Walutomatu i Trejdoo. Walutomat ma dużo większe obroty, a tym samym kursy/spready (co wynika z regularnych raportów największej porównywarki kantorów online Kurencja.com), ale wielu klientów platform walutowych decyduje się na skorzystanie z Trejdoo, czy Walutoboksu, które albo mają duże więcej rachunków niż Walutomat, albo też sponsorują przelewy klientów do ich banków w Polsce.
Inne, nie mniej ważne kryteria wyboru
Decydując się na to, której platformie powierzyć swoje pieniądze należy brać pod uwagę nie tylko cenę (kurs) i koszty operacji. Bardzo ważne jest także to jaki poziom bezpieczeństwa oferuje dany serwis walutowy.
Uspokajająco można od razu dodać, że poziom zabezpieczeń w polskich platformach walutowych online jest wysoki i jak dotąd nie doszło do żadnego spektakularnego przypadku nadużycia zaufania klientów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!